Vánoce se slaví na celém světě a poštovní správy k této příležitosti každoročně vydávají nové vánoční známky. Příležitostné vánoční známky se obvykle věnují tématům svátečních symbolů, tradic a zvyků. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších známek s vánočními náměty, které různé země připravily jako filatelistický dárek na Vánoce 2016.

Vánoční známky Niue

Vánoční známky Poštovní správa ostrova Niue, volně přidruženého zámořského území Nového Zélandu, pojala letošní vánoční známky jako soutěž žáků základních a středních škol. Děti měly za úkol navrhnout známku zobrazující jejich vlastní pojetí vánočních svátků.

Čtyři vítězné náměty pocházejí od žáků ve věku 7 až 16 let a na vydaných známkách se vedle obrázků objevují i jména jejich tvůrců. Motivy známek zobrazují rodinné oslavy, dávání dárků, ale i rybu Pele Pele, která se vyskytuje v niueských vodách.

Vánoční známky Slovensko

Vánoční známky Také slovenské vánoční známky patří dětem. Slovensko od roku 1999 umožňuje dětem poslat svá přání Ježíškovi na speciální adresu v Rajecké Lesné. Za tu dobu bylo slovenskému Ježíškovi doručeno více než milion a půl dopisů z celého světa. Těm, kteří uvedou svou adresu, Ježíšek odpovídá v několika světových jazycích, včetně Braillova písma.

Letošní vánoční známky používají jako motiv obrázky z dopisů Ježíškovi, které přišly v minulém roce. Známka o nominální hodnotě půl eura je na námět Tří králů. Obrázek zdobící FDC zobrazuje narození Jezulátka a příležitostné razítko Vánoční hvězdu a anděla.

Vánoční známky Jersey

Vánoční známky Britské korunní závislé území Jersey, nacházející se v Lamanšském průlivu, pro své nové vánoční známky zvolilo tradiční motiv Santa Clause. Vyšlo celkem osm různých známek, které zachycují Santu na různých místech Jersey, včetně místní hlavní pošty.

V Jersey se Vánoce oslavují podobně jako ve Velké Británii, ovšem existuje zde jedna zvláštní tradice. Na začátku prosince Santa Claus přistane na jerseyském letišti, kde jej očekávají zástupy dětí s rodiči. Santa rozdá nadšeným dětem sladkosti a pak odjíždí na saních připravovat se na rozdávání dárků.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.