Kyrgyzská expresní pošta patří mezi novější a méně známé poštovní správy – působí teprve od roku 2012 – přesto pod její záštitou pravidelně vycházejí nové kyrgyzské známky ve vysoké kvalitě a se zajímavými designy. V tomto článku vám představíme vybrané nové kyrgyzské známky vydané během roku 2016, které nás v redakci nejvíce zaujaly.

Nové kyrgyzské známky: „Plavba na jezeře Issyk-Kul“

Nové kyrgyzské známkySérie čtyřech známek, které jsou k dispozici také společně v aršíku, svým námětem oslavuje přírodní poklad země, jezero Issyk-Kul. Toto jezero patří mezi 25 největších jezer na světě a je šesté nejhlubší. Hraje významnou roli v dopravě Kyrgyzstánu, ale využívá se taky pro vojenské účely.

Známky v různých nominálních hodnotách vybrazují plavidla z 20. století, která jezero Issyk-Kul křižovala. Patří mezi ně trojstěžňový škuner „Issyk-Kul“, motorová loď „Pokrok Kyrgyzstánu“, prezidentský křižník „Moskva“ a torpédová loď. Tyto nové kyrgyzské známky byly vydané 25. listopadu 2016 a zpracované podle výtvarného návrhu Olega Cojocari and Aliony Cojocariové.

Nové kyrgyzské známky: „Výročí velkých skladatelů“

Nové kyrgyzské známkyO kyrgyzské známce, která nese portrét českého skladatele Antonína Dvořáka, jsme podrobně informovali v samostatném článku. Známka s Antonínem Dvořákem je součástí série věnované výročím velkých skladatelů. Na rok 2016 totiž připadá 175. výročí narození Antonína Dvořáka, 125. výročí narození ruského skladatele Sergeje Prokofieva, 100. výročí narození amerického houslisty Yehudi Menuhina a 225. výročí úmrtí rakouského hudebního génia Amadea Mozarta.

Všechny tyto celosvětově uznávané umělce připomínají nové kyrgyzské známky pečlivě propracovanými portréty. Jednotliví hudebníci jsou zobrazeni na pozadí stylizovaných not a jejich portréty jsou doplněné reprodukcí jejich vlastnoručních podpisů. Známky jsou k dispozici jednotlivě, všechny čtyři v jednom aršíku a také ve zvláštních aršících, kdy každý je věnovaný pouze jedné z těchto osobností.

Nové kyrgyzské známky: „42. šachová olympiáda“

Nové kyrgyzské známkyV pořadí už 42. světová šachová olympiáda se konala v září 2016 v ázerbajdžánském hlavním městě Baku. K této události kyrgyzská pošta vydala jednu příležitostnou známku, která je také k dostání v aršíku. Ve středu známky se nachází oficiální logo letošní šachové olympiády, v pozadí se vznáší stylizovaná zeměkoule a okraje známky jsou zdobené šachovými figurkami. Aršík dále vyobrazuje nezaměnitelné mrakodrapy, které jsou dominantou Baku.

Všechny tyto známky a aršíky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.