Nové andorrské známky nevycházejí příliš často, konkrétně v roce 2016 bylo vydaných jen celkem 15 známek. Andorrské známky se vydávají pod záštitou francouzské pošty a platí pouze na území Andorry. Andorra má totiž zvláštní politickou pozici, kdy se o vládu dělí francouzský prezident a urgellský biskup. Andorra je situovaná mezi Francií a Španělskem a celá země spadá pod španělskou urgellskou diecézi. Andorrské známky jsou vzhledem ke své jedinečnosti oblíbeným sběratelským artiklem. V tomto článku jsme pro vás vybrali ty nezajímavější nové andorrské známky vydané během roku 2016.

Nové andorrské známky: „Isabelle Sandy“ (MiNr. 809)

Nové andorrské známkyIsabelle Sandy (1884–1975) byla významnou andorrskou básnířkou a autorkou vůbec prvního andorrského románu napsaného ve francouzštině. Této slavné rodačce je věnovaná elegantní známka s jejím portrétem. Známka o nominální hodnotě 1,60 € byla zpracovaná podle designu Joany Baygualové a vyšla 10. srpna 2016.

Nové andorrské známky: „Els gegants“ (MiNr. 805)

Nové andorrské známkyPostavy tzv. gegantů, obrů, jsou nedílnou součástí katalánského folklóru. Jde o figuríny králů či aristokratů oblečené v tradičním místním oděvu. Figuríny obvykle zpodobňují patrony města či vesnice a používají se při lidových festivalech. Námět gegantů nalezneme na známce o nominální hodnotě 0,80 € z dílny designéra Carduse Enrica. Známka, která zobrazuje zdobně oblečené geganty, byla vydaná 11. června 2016.

Nové andorrské známky: „150. výročí Nové reformy“ (MiNr. 802)

Nové andorrské známkyV roce 2016 si Andorra připomínala uplynutí 150 let od schválení Nové reformy, která demokratizovala andorrskou samosprávu. Známka k této příležitosti vyšla 23. dubna 2016, přičemž Nová reforma byla schválená o den dříve v roce 1866. Známka o nominální hodnotě 1 € zobrazuje propracované pokrývky hlavy, které tradičně nosí členové samosprávy. Na pozadí známky podle výtvarného návrhu Heleny Guardiaové se nachází pohled na typickou andorrskou krajinu.

Všechny tyto a další známky naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.