Námětová filatelie: nový aršík České pošty „Zoologické zahrady“

Námětová filatelie

Příznivce námětové filatelie na téma zvířata potěší novinka připravovaná Českou poštou. Na 7. září 2016 je plánované vydání krásně zpracovaného aršíku na motiv „Zoologické zahrady“. Výtvarný návrh aršíku pochází z dílny Libuše a Jaromíra Knotkových, autorem rytiny je Martin Srb. Česká pošta se námětu zoologických zahrad věnuje pravidelně. V roce 2001 například připravila sérii známek s exotickými zvířaty chovanými v Zoo Praha k příležitosti 70. výročí jejího založení.

Aršík „Zoologické zahrady“

Námětová filatelieNový aršík České pošty obsahuje čtyři známky o různých nominálních hodnotách a dva kupony. Pražské zoologické zahradě, která letos oslaví 85 let od svého vzniku, je vyhrazena známka v nominální hodnotě 27 Kč. Zbylé tři známky představují zoo v Olomouci, Jihlavě a Dvoře Králové. Kupony a okraje aršíku zobrazují další vzácné druhy zvířat, které můžeme obdivovat v různých zoologických zahradách v České republice.

Známka „Zoo Jihlava“

Námětová filatelieZnámka v hodnotě 16 Kč vyobrazuje dospělé jedince a mláďata levharta sněžného chovaného v Zoo Jihlava. Jihlavská zoologická zahrada se na kočkovité šelmy specializuje a již několikrát se zde podařilo odchovat mláďata vzácného levharta sněžného. V Jihlavské zoo také nalezneme řadu různých druhů opic, včetně největší skupiny kosmanů u nás.

Známka „Zoo Olomouc“

Námětová filatelieMalá, ale velmi oblíbená zoologická zahrada v Olomouci je námětem známky v nominální hodnotě 20 Kč. Popředí známky dominuje rodinka majestátního lva berberského, v pozadí se nachází skupina antilop. V olomoucké zoo se antilopám daří, zoo se na chov afrických kopytníků zaměřuje.

Známka „Zoo Dvůr Králové“

Námětová filatelieDruhé největší zoologické zahradě u nás, té ve Dvoře Králové, patří známka v hodnotě 24 Kč. V místní zoo a na známce jí věnované můžeme vidět dospělce a mládě nosorožce dvourohého a párek psa hyenového. Zoo ve Dvoře Králové proslula především svým safari parkem, prvním svého druhu v České republice.

Známka „Zoo Praha“

Námětová filatelieJako námět známky o nominální hodnotě 27 Kč zastupující pražskou zoologickou zahradu byl zvolen kůň Převalského. Tento vysoce ohrožený druh je pro pražskou zoo typický, zahrada se totiž výrazně podílí na navyšování jeho počtu a postupnému návratu do volné přírody. Zoo Praha si vydobyla vynikající jméno ve světovém měřítku – v roce 2007 ji prestižní časopis Forbes označil jako sedmou nejlepší zoo světa.

Námětovou filatelii naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.