Příznivce námětové filatelie na téma zvířata potěší novinka připravovaná Českou poštou. Na 7. září 2016 je plánované vydání krásně zpracovaného aršíku na motiv „Zoologické zahrady“. Výtvarný návrh aršíku pochází z dílny Libuše a Jaromíra Knotkových, autorem rytiny je Martin Srb. Česká pošta se námětu zoologických zahrad věnuje pravidelně. V roce 2001 například připravila sérii známek s exotickými zvířaty chovanými v Zoo Praha k příležitosti 70. výročí jejího založení.

Aršík „Zoologické zahrady“

Námětová filatelieNový aršík České pošty obsahuje čtyři známky o různých nominálních hodnotách a dva kupony. Pražské zoologické zahradě, která letos oslaví 85 let od svého vzniku, je vyhrazena známka v nominální hodnotě 27 Kč. Zbylé tři známky představují zoo v Olomouci, Jihlavě a Dvoře Králové. Kupony a okraje aršíku zobrazují další vzácné druhy zvířat, které můžeme obdivovat v různých zoologických zahradách v České republice.

Známka „Zoo Jihlava“

Námětová filatelieZnámka v hodnotě 16 Kč vyobrazuje dospělé jedince a mláďata levharta sněžného chovaného v Zoo Jihlava. Jihlavská zoologická zahrada se na kočkovité šelmy specializuje a již několikrát se zde podařilo odchovat mláďata vzácného levharta sněžného. V Jihlavské zoo také nalezneme řadu různých druhů opic, včetně největší skupiny kosmanů u nás.

Známka „Zoo Olomouc“

Námětová filatelieMalá, ale velmi oblíbená zoologická zahrada v Olomouci je námětem známky v nominální hodnotě 20 Kč. Popředí známky dominuje rodinka majestátního lva berberského, v pozadí se nachází skupina antilop. V olomoucké zoo se antilopám daří, zoo se na chov afrických kopytníků zaměřuje.

Známka „Zoo Dvůr Králové“

Námětová filatelieDruhé největší zoologické zahradě u nás, té ve Dvoře Králové, patří známka v hodnotě 24 Kč. V místní zoo a na známce jí věnované můžeme vidět dospělce a mládě nosorožce dvourohého a párek psa hyenového. Zoo ve Dvoře Králové proslula především svým safari parkem, prvním svého druhu v České republice.

Známka „Zoo Praha“

Námětová filatelieJako námět známky o nominální hodnotě 27 Kč zastupující pražskou zoologickou zahradu byl zvolen kůň Převalského. Tento vysoce ohrožený druh je pro pražskou zoo typický, zahrada se totiž výrazně podílí na navyšování jeho počtu a postupnému návratu do volné přírody. Zoo Praha si vydobyla vynikající jméno ve světovém měřítku – v roce 2007 ji prestižní časopis Forbes označil jako sedmou nejlepší zoo světa.

Námětovou filatelii naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.