předchozím článku jsme informovali o nové řadě bankovek, kterou Kolumbijská národní banka začala vydávat v průběhu roku 2016. V prvním pololetí vyšly bankovky v nominálních hodnotách 100.000, 20.000 a 50.000 kolumbijských pesos. Nyní k nim přibyly bankovky v hodnotách 5.000 a 2.000 pesos. Během prosince se plánuje vydání poslední bankovky v nové sérii, a to o hodnotě 10.000 pesos.

Nová série bude v oběhu souběžně se starší sérií. Nové kolumbijské bankovky svými motivy oslavují významné osobnosti národa a vyzdvihují přírodní bohatství země. Mimo to jsou opatřené pokročilými bezpečnostními prvky a také vycházejí vstříc zrakově postiženým. Bankovky různých hodnot totiž mají různé velikosti a obsahují prvky rozpoznatelné pohmatem.

Nová kolumbijská bankovka o hodnotě 5.000 pesos byla uvedena do oběhu 9. listopadu 2016. Na lícové straně bankovky v odstínech hnědé barvy je vyobrazený básník José Asunción Silva. Na rubové straně je dále vytištěna jedna z jeho básní, „Melancolía“. Dominantou rubové strany je hornatá krajina, dřevina puya a detailně provedený čmelák.

Bankovka nové kolumbijské série o hodnotě 2.000 pesos je v oběhu od 29. listopadu 2016. Bankovka je provedená v odstínech modré barvy. Lícová strana zobrazuje portrét a celou postavu malířky Débory Arango Pérezová. Na rubové straně bankovky se nachází unikátní řeka pěti barev, která protéká oblastí Sierra de la Macarena. Nad krajinou se vznáší pták provedený podle malby Pérezové.

Bankovky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.