Mít na bankovkách slavné osobnosti své země je poměrně častým motivem při tvorbě bankovek. Pokud ale přijedete do ciziny a dostanou se vám do rukou bankovky s vyobrazení neznámé tváře, zajímáte se o to, kdo že to je vlastně na bankovce?

Přiznejme si popravdě, že většinou asi ne. Pokud ale sbíráte bankovky a jedna tvář se na vás dívá z mnoha exemplářů bankovek, tak asi zvědavost často nedá a člověk přeci jen zajde na internet a podívá se, kdo že to tam vlastně je. Dnes se podíváme na bankovky z Chorvatska, protože možnost obdržet bankovku se slavnou tváří je vlastně v letošní dovolenkové sezóně jedna z posledních a příští dovolenou už dostanete jen a pouze euro.

Ruđer Josip Bošković

Chorvatsko – (P 23) 2000 DINARA 1992 (Zdroj foto: autor)

Asi nejznámější tvář chorvatských bankovek z počátku nezávislosti Chorvatska v devadesátých letech patří Ruđeru Josipu Boškovićovi. Tento významný astronom, matematik, jezuita, teolog, filozof, básník a diplomat se narodil 18.5.1711 v Dubrovníku v chorvatsko-italské rodině.

Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří metodika pro výpočet oběžných drah planet a objev neexistence atmosféry na Měsíci. Známá je i jeho teorie atomů.

Zemřel v italském Miláně v roce 13.2.1787.

Galerie bankovek s portrétem Ruđera Josipa Boškoviće

(Zdroj foto: autor)

Zdroj informací: www.google.com; Wikiipedie;

Kdo je kdo na evropských bankovkách (Zdeněk Kutina, ČSN – pobočka Papírová platidla Praha, Praha 2021)