Dnes se mi dostala do rukou horká novinka v podobě dalšího přírůstku do rodiny katalogů z nakladatelství POFIS. Dlouho a netrpělivě očekávaná novinka nahradila nedostatkové zboží již dávno rozebraného předchůdce z roku 2000.
Pokud máte doma starší příručku a říkáte si, zda se vyplatí utrácet své peníze za katalog z uzavřeného známkového období, tak si Vám dovolím provést drobné srovnání novinky a předchůdce.
Již na první pohled zaujme tloušťka. Dřívějších 176 stran je v nové verzi doplněno o dalších 30 stran nových poznatků z různých oborů poštovního provozu v tehdejším protektorátu. Zalistuji v obsahu a hned je jasné, že tentokráte se mi dostala do ruky příručka shromažďující mnoho užitečných informací – vyberu námátkově třeba perfiny a R-nálepky – které jdou sice mimo hlavní sběratelský směr, což je sbírání známek, ale které takto pohromadě dávají už na první docela unikátní zdroj informací o poštovním provozu a o životě v tehdejší době. Další obrovskou výhodou této obrovsky zhuštěné koncentrace informací je možnost získání velkého přehledu a mnohdy i pochopení toho, co nám to vlastně leží ve sbírce a možná to doposud zůstávalo opomíjeno jako popelka v ústraní a zákoutí našich sbírek. Sáhněme si na srdce – kdo nemá ve své sbírce založený pěkný dopis z tohoto období, který našel založený na poslední straně sbírky, kterou kdysi dávno koupil a i když vlastně obálky nesbírá, tak si stejně tento dopis také založil na konec své sbírky, protože se mu ta obálka s dvěma známkami, razítkem a R-nálepkou líbí.
S novou příručkou ale získává tato popelka úplně jiný sběratelský potencionál – kde sehnat více informací o perfinu na známce, R-nálepce, příležitostném razítku? Dříve skoro nemožný úkol se nyní stává snadnou záležitostí zabírající několik minut a se závěry rovnající se naprosté jistotě.
Nejen obvyklý přehled známek, kuponů, deskových čísel a značek jak od podobné publikace můžeme očekávat, ale i přehled příležitostných razítek, podrobný přehled celin, známek potravinové daně, kontrolních známek, kolků, R-nálepek, perfinů a razítek s barevným vyobrazením a popisem.
Další neméně hodnotnou částí je barevné vyobrazení poštovních formulářů, přehledy poštovních tarifů a vyobrazení a ocenění mincí a bankovek z tohoto období.
Když tedy závěrem shrnu své první dojmy z listování v této nové příručce, tak musím konstatovat, že se mi do ruky dostal nový a zcela nepostradatelný pomocník lidsky složitým a bolestným, ale filatelisticky krásným obdobím Protektorátu Čechy a Morava 1939-1945.
Stanovená prodejní cena katalogu je 448,-Kč.
KATALOG MŮŽETE ZAKOUPIT ZDE – NA WWW.TGW.CZ
Autor: František Beneš a kolektiv
Rozsah: 206 stran
Provedení: lepená vazba, celobarevný katalog na lesklém křídovém papíru
ISBN: 80-86405-34-6