Poprvé ve své historii se Jihokorejská centrální banka chystá vydat příležitostné olympijské bankovky a současně olympijské mince, které poslouží k propagaci zimních olympijských her. Hry XXIII. zimní olympiády 2018 se budou konat v horském středisku Pchjongčchang, provincie Kangwon, vzdáleném 180 km od hlavního města Soulu. Zatímco vydávání příležitostných mincí k připomenutí významných událostí je běžnou praxí, příležitostné olympijské bankovky jsou ojedinělým počinem.

Jihokorejské olympijské mince

Jihokorejské olympijské mince byly uvedené v září 2016. Celá sada se sestává z 11 mincí, z toho 2 ve zlatém designu, 8 ve stříbrném a 1 v mosazném. Každá mince má vlastní námět, společné ovšem mají téma zimních sportů. Zlatá mince je věnovaná tradiční formě korejského lyžovaní a zobrazuje také můstek pro skoky na lyžích připravený pro olympioniky v rezortu Alpensia. Stříbrné a mosazné mince znázorňují různé další zimní olympijské sporty.

Jihokorejské olympijské bankovky

Olympijské bankovky byly představeny veřejnosti v prosinci 2016 a do oběhu budou uvedené koncem následujícího roku. Jejich nominální hodnota bude 2.000 jihokorejských wonů a vyjdou v nákladu 2,8 milionů kusů. Lícová strana bankovek o rozměrech 140 × 75 mm vyobrazuje sportovce věnující se nejoblíbenějším zimním olympijským sportům. Rub olympijské bankovky reprodukuje slavný obraz umělce Kim Hong-do z 18. století, na kterém se nachází tygr a borovice. Tyto dva motivy se považují za symboly Jižní Koreji.

Bankovky a mince různých zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.