Sbírání bankovek je krásný koníček. Kdo z nás nemá rád ruku plnou bankovek. Jak se ale pustit do sbírání, aby se zakoupené bankovky nepoškodily?

V následujícím textu si ujasníme jaké album pořídit, aby sbírka byla správně uložena a nehrozilo její zničení nevhodným uložením.

Nejprve je dobré si ujasnit, jakou sbírku bankovek buduji. Ne že by levnější a často i použité bankovky snesly horší podmínky, ale přeci jen je potřeba si na rovinu říci, že mít album za stovky a tisíce korun a uložit v něm bankovky za koruny a desetikoruny není úplně ekonomicky optimální.

Stejně tak uložení bankovek za stovky a tisíce v podomácku vyrobeném album usazeném do plastových eurofolií také není tou správnou cestou i v případě, že jste nadmíru manuálně zruční. Jak se říká, každá sbírka chce své a ideální je minimálně zlatá střední cesta.

Jakou sbírku máte?

Sbíráte použité bankovky z oběhu? Moderní bankovky nebo starší bankovky větších formátů? V jaké cenové kategorii? Všechny tyto otázky je potřeba si na začátku položit.

Ať už sbíráte jakékoliv bankovky je skoro vždy nutné si koupit album určené pro uložení bankovek a nejlépe od renomovaného výrobce. Proč utrácet za takové album a neudělat si nějaké domácí?

Jednou jsem zažil sběratele, který v rámci snahy uspořit nějakou tu korunu za album vytvářel doma s tvrdých archů papíru, umafolu a eurofolií vlastní alba na bankovky. Nebudu hodnotit estetický vzhled, který nebyl úplně špatný. Album mělo jednu estetickou chybu, protože bankovky byli viditelné pouze z jedné strany. Mělo ale jednu zcela zásadní chybu, která se ale projevila až na několik let od vytvoření prvních listů. Uložené eurofolie obsahovaly změkčovadla plastů a tyto chemikálie reagovaly s barvou bankovek tak, že po letech uložení a následného vyjmutí zůstala část barvy z bankovek obtištěna zevnitř na folii a jiné bankovky měly částečně změněnou barvu podle toho, zda jejich část byla zastrčena v umafolové liště nebo se dotýkala eurofolie.

Ale tak či onak to byl pohled zkázy a zmaru jinak pěkně budované sbírky a uspořené peníze za nákup pořádného alba se nakonec hodně prodražily většinově zničenou sbírkou. Přitom stačilo bankovky před vložením do takové alba je alespoň dát do ochranné folie z bezpečných materiálů.

Folie na bankovky
Folie na bankovky Leuchtturm – 50 ks.

Kdy používat folie na bankovky?

Folie na bankovky doporučuji používat skoro pokaždé. Folie z tenkého polypropylenu bez změkčovadel ochrání vaše bankovky před zašpiněním. Je potřeba si uvědomit, že na lidských prstech zůstává pot, mastnota a tyto bankovkám vůbec nesvědčí. Ochranná folie bankovku neuchrání před pomačkáním nebo jiným mechanickým poškozením, ale bankovka bude odolnější proti ušpinění a trvalým poškozením obtiskem mastného prstu. Folie na bankovky vyrábí například firma Leuchtturm a jsou k dostání v balení po 50 ks.

Jak si vybrat správné album na bankovky?

Tady už to bude chtít více se zamyslet. V dnešní době máte v zásadě od výrobců příslušenství pro sběratele dvě možnosti, jak uložit správně své bankovky. Jednou je album s předem určeným počtem listů, okének na bankovky s většinou stejným rozměrem a s všitými listy k deskám alba. Druhou variantou je koupě samostatných desek a samostatných listů a své album si musíte takzvaně seskládat.

Album na bankovky Leuchtturm - TGW.cz
Album BILLS na 300 ks bankovek Leuchtturm – TGW.cz

Album na bankovky nebo desky a listy?

Hotové a připravené album na bankovky má určitě své příznivce a většina sběratelů je pro uložení své sbírky jistě využije. Album má zpravidla tvrdé desky přebalu a do vazby všité listy s okny stejné velikosti. Tato alba jsou v nabídce převážně ve dvou provedeních. Malé kapesní album, které je vhodné pro převoz bankovek z burzy a slouží spíše k dočasnému uložení bankovek.

Druhou variantou jsou velká alba např. album od firmy Leuchtturm (kat. číslo 309759) BILLS na 300 ks bankovek. Toto album bych osobně doporučil spíše sběratelům novodobějších bankovek a bankovek z oběhu. Album má pěkně graficky zpracované přebalové desky. Uvnitř je všitých 100 ks listů s 3 okénky každé na celkově 300 ks uložených bankovek. Výhodou alba je použití bezpečných materiálů na listy – neobsahují žádná změkčovadla.

Nevýhodou je jednotná velikost všech okének, takže se Vám může stát, že ne všechny bankovky se vejdou. Další nevýhodou je, že folie použitá na listy není příliš silná, takže listy jsou měkké a tudíž to není úplně ideální ochrana před mechanickým poškozením bankovky. Holt musíte být při prohlížení alba opatrní. A další a z mého pohledu největší nevýhodou u tohoto alba je, že se bankovky zasouvají do jednotlivých okének z boční strany od vazby. Díky tomu, že mnoho bankovek je menších, a protože nové bankovky v UNC kvalitě jsou kluzké, může se Vám při prohlížení stát, že bankovka při převracení listu vyklouzne z okna ven. U bankovek z oběhu je toto riziko o poznání menší. Souhrnem tedy je to celkem přijatelná forma uložení bankovek za rozumný peníz, ale s několika omezeními.

Pokud sbíráte bankovky staršího data vydání nebo i novodobější, ale v nejlepší UNC kvalitě, tak Vám doporučím se pečlivě věnovat i uložení bankovek do kvalitnějšího alba.

Firma Leuchttrum, tradiční německý výrobce příslušenství pro sběratele má pro uložení sbírky bankovek několik řad samostatných desek a listů (NUMIS, VARIO, OPTIMA, GRANDE,…), ze kterých si sběratel vybere ty nejvhodnější pro svou sbírku. Výhody tohoto uložení desek jsou několikeré. První velkou výhodou je, že díky samostatnému uložení do kroužkové mechaniky ochranných desek můžete jednotlivé listy kombinovat. Výhodou je, že pokud chcete mít například sérii bankovek z jednoho vydání za sebou, tak nejmenší bankovky se na jeden list vejdou i 4 současně a největší hodnota bankovky se zase vejde na list, kde jsou pouze dvě okna. A není to problém, prostě si listy a okna seskládáte dle potřeby.

Druhou velkou výhodou těchto systémů je, že listy jsou vyrobeny z bezpečných folií bez změkčovadel, ale současně i z mnohem silnějších folií, takže listy jsou dostatečně silné, aby zabránili mechanickému poškození bankovek z běžného zacházení s albem.

Třetí a velkou výhodou těchto zásobníků na bankovky je možnost proložení jednotlivých průhledných listů. Znám sběratele, kteří si jednotlivé listy prokládají černým mezilistem, který je u většiny systémů k dostání a další, který si sám vyrábí papírové proložky s informacemi o bankovce, které má v kapse listu uloženy.

Poslední spíše praktickou výhodou těchto desek pro uložení listů na bankovky je ochranná kazeta, která je součástí většiny prodávaných desek nebo se dá přikoupit. Ono se to většině sběratelů nezdá, ale i v nejlépe udržované místnosti se práší a prach se usazuje v albu. Stejně tak se může stát, že bankovkám uloženým v horní řadě nemusí vyhovovat sluníčko, které v letním odpoledni náhodou na jednu či dvě hodinky zasvítí na album. S ochrannou kazetou máte klid v duši a bezpečně uloženou sbírku.

Všechny uvedené typy alb, desek a listů a velké množství bankovek můžete zakoupit v eshopu TGW.cz.