Gibraltarská vláda se rozhodla podpořit zájem o místní turistiku vydáním oficiální repliky bankovky Gibraltar P 14b z roku 1934.

Bankovka je tištěna na bankovním papíru v vodotiskem a na zadní straně je nápis “Celebrates world tourism in 2018” a dále “This banknote can be redemeed in Gibraltar in the year 2018 for 50 pence”.

Čtěte dále….

Gibraltar - replika bankovky
Gibraltar – replika bankovky z roku 1934

Bankovku můžete zakoupit na e-shopu www.TGW.cz


Pokud Vás článek zaujal, tak si můžete přečíst i další články o bankovkách na Gibraltaru. Třeba o první polymerové bankovce 100 Shillings.


Gibraltar je oficiálně “Zámořským územím Spojeného království Velké Británie a Severního Irska”. Tato skála a část pevniny na jihu Pyrenejského poloostrova byla angličanům postoupena v roce 1713 tzv. Utrechtskou smlouvou, která ukončovala války o španělské dědictví.

Vlajka Gibraltaru.
Vlajka Gibraltaru

Naposledy v roce 2002 proběhlo poslední referendum o připojení území ke Španělsku, ale většina obyvatel toto odmítla. Velikost území Gibraltaru je cca 6,5 km2. Z toho je 1,2 km dlouhá hranice se Španělskem.

Historicky i v dnešní době je toto území významné díky strategické poloze v Gibraltarské úžině, díky které je možné kontrolovat plavbu mezi Středozemním mořem a Atlantikem.

Zajímavostí při návštěvě Gibraltaru je letiště, jehož odletovou a přistávací dráhu křižuje frekventovaná pěší a automobilová komunikace. Vždy při pohybu letadla se silnice uzavře, runwey se vyčistí a po přistání ní nebo odletu letadla se opět otevře pro veřejnost.

Název dostal Gibraltar od vápencové skály “Rock of Gibraltar” tyčící se do výšky 426 m na moře. Když toto území patřilo arabským vládcům, tak se území nazývalo Džabal at-Tárik (Tárikova hora).

Na této hoře nalezne také jedinou evropskou kolonii volně žijících opic. Podívejte se na video níže – uvidíte krásné výhledy z Rock of Gibraltar, místní drzé opice i křižovatku řídící provoz pěších, vozidel a letadel.

Podívejte se na video z Gibraltaru – www.kristynontheroad.com

Zdroje informací:

  • Foto bankovky: www.tgw.cz
  • Info: www.wikipedia.com
  • Vlajka:  Freepik from www.flaticon.com
  • Video: Youtube.com – Kristyonontheroad.com