Emise Europa 2017 je jedinečná evropská filatelistická iniciativa zaštítěná asociací PostEurope. Asociace se každoročně shodne na společném námětu, který členské poštovní správy zpracují na známkách podle vlastních výtvarných návrhů. Loňská emise Europa 2016 byla výjimečným ročníkem, protože všechny účastnící se země vydaly známku se shodným designem. Námětem emise Europa 2016 byla Ekologie v Evropě a informovali jsme o ní v předchozím článku.

Tématem Emise Europa 2017 jsou hrady a zámky a během celého roku budou členové asociace PostEurope přispívat vlastními známkami na tento atraktivní námět. Některé z čerstvě vydaných či právě připravovaných známek emise Europa 2017 vám představíme v tomto článku.

Emise Europa 2017: Dánsko, zámek Frederiksborg

Emise Europa 2017Dánská poštovní správa se připojila k tématu emise Europa 2017 už 2. ledna 2017, kdy vyšel aršík zobrazující zámek Frederiksborg. Aršík obsahuje dvě známky, každou o nominální hodnotě 25 dánských korun. Známky používají fotografie pořízené dronem, které představují nejrozlehlejší renesanční sídlo ve Skandinávii z ptačí perspektivy. Zámek Frederiksborg byl vystavěn v 17. století a sloužil jako královská rezidence. Majestátní zámek je obklopený formálními zahradami v barokním stylu.

Emise Europa 2017: Spojené království, hrad Windsor

Emise Europa 2017Spojené království se emise Europa 2017 zúčastní sadou šesti známek, kterou začnou postupně vycházet od 15. února 2017. Na jedné ze známek určené na dopisy první třídy je vyobrazená Normanská brána hradu Windsor. Toto rozsáhlé sídlo je výjimečné nejen svým spojením s britskou královskou rodinou, ale také svou impozantní architekturou. Windsor pochází původně z 11. století, kdy jej po normanské invazi nechal vystavět Vilém I. Dobyvatel. Od té doby hrad sloužil královské rodině a je také nejdéle nepřetržitě užívanou rezidencí v Evropě.

Emise Europa 2017: Jersey, hrady Grosnez a Mont Orgueil

Emise Europa 2017Emise Europa 2017Jersey, závislé území britské koruny nacházející se v Lamanšském průlivu, do emise Europa 2017 přispěje dvěma známkami připravovanými k vydání na 2. března 2017. Obě elegantní známky čtvercového tvaru nabízejí pohled na jerseyské hrady. Jedna známka představuje zbořeninu hradu Grosnez, který byl postaven ve 14. století, ale už o dvě stě let později byl zničen. Přesto je Grosnez vyhledávanou turistickou atrakcí, a to také kvůli krásnému výhledu, který tato lokalita skýtá. Druhá známka zobrazuje zachovalý hrad Mont Orgueil, který dominuje jednomu z hlavních přístavů ostrova, Gorey. Tento hrad střeží jerseyské pobřeží od počátku 13. století.

Známky nejen z emise Europa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.