Každoročně řada poštovních správ po celém světě oslavuje čínský nový rok vydáním námětových známek k této příležitosti. Rok 2017 bude rokem kohouta a podle čínského kalendáře začíná 28. ledna. Právě končící rok byl rokem opice. Kohout je desáté znamení čínského zvěrokruhu a lidé narození v tomto roce mají v horoskopu loajalitu, důvěryhodnost a všímavost. Představujeme vám vybrané filatelistické poklady vydané k novému roku kohouta na Novém Zélandě a v Tchaj-wanu.

Čínský nový rok: známky Nového Zélandu

Čínský nový rokNový Zéland připravil na čínský nový rok známky ve čtyřech různých provedeních a nominálních hodnotách, které jsou k dispozici také společně v aršíku. Náměty známek čerpají z tradičního čínského lidového umění, a to konkrétně kaligrafie, vyřezávání do papíru a kresby. Známky oslavují multikulturní společnost svým originálním spojení novozélandských a čínských prvků.

Známka o nominální hodnotě 1 novozélandský dolar má jasně červenou barvu, která ladí s radostnou sváteční atmosférou nového roku. Motivem známky je kaligrafické provedení znaku kohouta. Kohout symbolizuje osobnostní rysy sebevědomí, odvahy a vynalézavosti.

Známka o hodnotě 1,80 dolaru opět zobrazuje kohouta, tentokrát precizně vyřezaného do papíru. Rudá barva kohouta příjemně kontrastuje s jasně zelenou barvou podkladu známky. Staré čínské umění vyřezávání do papíru, které se praktikuje už tisíce let, se na známce snoubí s tradičními maorskými motivy.

Další ze čtveřice známek, tentokrát o nominální hodnotě 2,20 dolaru, znázorňuje pestrobarevného kohouta na oranžovočerveném pozadí. Ilustrace kohouta pracuje s maorskými a pacifickými prvky, které jsou spojované s počátkem nového života. Černá barva použitá na motivu známky odkazuje na novozélandskou národní identitu, zatímco červená barva je tradičně spojovaná s Čínou.

Poslední známka, o hodnotě 2,70 novozélandského dolaru, zachycuje budovu Muzea vojenské historie v Aucklandu. Volba této budovy je symbolická, protože právě před ní se v letošním roce konal čínský Festival luceren. Upomínkou na tuto slavnostní událost je červená lucerna vznášející se na okraji známky.

Čínský nový rok: známky Tchaj-wanu

Čínský nový rokTchajwanská pošta vítá čínský nový rok vydáním dvou známek a jednoho aršíku. Známky mají jednoduchý, ale působivý design, který používá stylizovanou siluetu kohouta k vyjádření odvahy a síly s tímto znamením zvěrokruhu spojované. Známky v barvách zlatá a oranžová přinášejí atmosféru radosti a štěstí do nového roku.

Známka o nominální hodnotě 3,5 tchajwanského dolaru ve zlaté barvě znázorňuje kohouta, který svým kokrháním zdraví ráno právě začínající den. Druhá známka, a to o hodnotě 13 dolarů, zobrazuje vykračujícího si kohouta a rybu, která je přáním hojnosti do nového roku. Aršík o hodnotě 12 dolarů opět pracuje se zlatou barvou a známka na něm umístěná ukazuje dotýkající se dvojici kohoutů. Společně s čínským uzlem přízně motiv aršíku vyjadřuje příslib příznivého nového roku.

Známky celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.