Čínský nový rok začne 28. ledna 2017 a bude ve znamení kohouta. V Číně a na celém světě v oblastech se silnou čínskou populací jde o jeden nejvýznamnějších svátků v roce. Čínský nový rok je tradice stará řadu století, která původně oslavovala božstvo a předky. Nyní se jedná především o rodinný svátek spojený s mnoha zvyky a rituály. Před započetím oslav se důkladně uklízí, aby se domov zbavil všeho zlého a byl připravený přivítat štěstí. Obydlí se zdobí červenými papírovými ozdobami, které přitahují štěstí, bohatství a dlouhověkost.

Čínský nový rok připomínají také poštovní správy různých zemí, které k této příležitosti vydávají námětové známky či aršíky. Vybrané filatelistické novinky na námět čínského nového roku vám představíme v tomto článku. Další známky k čínskému roku kohouta 2017 najdete v předchozím článku.

Čínský nový rok na známkách Spojeného království

Čínský nový rokČínský nový rok se nese ve znamení barev, zejména slavnostní červené a zářivé žluté. To jsou i převládající barvy aršíku vydaného k této příležitosti Královskou poštou. Známky obsažené v aršíku jsou určené pro dopisy první třídy a zobrazují ohňostroj na pozadí noční oblohy. Aršík dále obsahuje kupony, které zachycují oslavy čínského nového roku na různých místech Spojeného království. Celý aršík je zdobený postavami kohouta v různých provedeních podle výtvarného návrhu umělkyně Rebeccy Sutherlandové.

Čínský nový rok na známkách Lichtenštejnska

Čínský nový rokRovněž lichtenštejnské známky k čínskému novému roku jsou vytištěné v barvách červené a žluté. Známky vydané k této příležitosti jsou krásným uměleckým dílem. Vytvořeny byly moderní laserovou technologií a zobrazují filigránovou siluetu kohouta. Samolepicí čtvercové známky nesou nominální hodnotu 200 švýcarských franků. K dostání jsou v soutisku po čtyřech kusech v aršíku na pozadí s impozantním kokrhajícím kohoutem zdobeným zlatou fólií.

Čínský nový rok na známkách Koreji

Čínský nový rokPro Koreu kohout, desáté znamení zvěrokruhu, představuje významný symbol. Kohout totiž podle legendy oznámil narození Kima Aljiho, který se stal zakladatelem královské dynastie Kim ze Silly. V první den nového roku farmáři počítali, kolikrát kohout zakokrhá. Pokud zakokrhal více než desetkrát, bylo to znamení, že tento rok přinese hojnou úrodu. Čínský nový rok slaví korejská poštovní správa vydáním půvabného asymetrického aršíku se čtyřmi známkami. Jedna z originálně zpracovaných známek zobrazuje plnobarevného kohouta s jasným sluncem v pozadí, další ukazuje tmavou siluetu kohoutu vyplněnou barevnými hvězdami.

Námětovou filatelii naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.