Čínský nový rok letos začal 28. ledna a nese se ve znamení kohouta. Tato příležitost je významná také pro sběratele, protože s čínským novým rokem se pojí vydávání řady sběratelských předmětů. Mezi ně patří nejen tematické známky, o kterých jsme informovali v předchozích článcích zde a zde, ale rovněž pamětní mince. Stejně jako příležitostné známky k roku kohouta 2017, i příležitostné mince oslavující čínský nový rok vyšly po celém světě.

Čínský nový rok na australských stříbrných mincích

Čínský nový rokAustralská Perthská mincovna je velkým hráčem na poli pamětních mincí a čínský nový rok připomíná hned několika různými emisemi. Do emise stříbrných mincí na námět lunárního kalendáře patří mince o nominální hodnotě jeden australský dolar. Na rubu mince je vyražený do detailů propracovaný motiv kohouta, slepice a tří kuřat obklopených květinami a bambusovými rostlinami. Rub je dále opatřený čínským nápisem, konkrétně slovem pro kohouta.

Čínský nový rok na australských opálových mincích

Čínský nový rokV emisi opálových mincí na téma lunárního kalendáře vyšla výjimečná mince o nominální hodnotě jeden australský dolar. Zvláštním prvkem této stříbrné mince je silueta kohouta vytvořená z opálu hrajícího všemi barvami. Obvod mince je bohatě zdobený stylizovanými listy. Tak jako ostatní mince pocházející z Perthské mincovny, také tato je opatřená písmenem P vyraženým na rubové straně.

Čínský nový rok na australských zlatých mincích

Čínský nový rokČínský nový rok se objevuje jako motiv také na zlatých mincích. Půvabná zlatá mince o nominální hodnotě 100 australských dolarů zobrazuje na rubu barevně provedeného kohouta. Kohout je zasazený do stylizované čínské krajiny rozeznatelné podle typického bambusu. Všechny tyto australské pamětní mince jsou legálním platidlem. Jejich lícová strana je jednotná a nachází se na ní portrét královny Alžběty II. spolu s uvedením roku ražby mince a její nominální hodnoty.

Mince celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.