Chyby na známkách, ať už tiskové nebo faktické, jsou obvykle mezi filatelisty vysoce ceněné. V dřívějším článku jsme informovali o digitálních známkách Švýcarské pošty, které v sobě skrývají multimediální obsah. Doplňující informace, obrázky a videa vztahující se ke známce se zpřístupní po naskenování známky aplikací pro chytré mobilní telefony. Série čtyřech digitálních známek na námět zvířecích mláďat obsahuje faktickou chybu, na kterou v těchto dnech upozornila Švýcarská asociace pro ochranu vyder Pro Lutra. Místo evropské vydry říční se totiž na známky dostala její asijská příbuzná, vydra malá. Česká pošta zase nedávno chybovala v latinském nápisu, kdy došlo ke zkomolení jména Karla IV. na aršíku s jeho portrétem.

Chyby na známkách Švýcarské pošty

Švýcarské digitální známkyŠvýcarské digitální známky s mláďaty zobrazují živočišné druhy, které byly v zemi vyhubeny, ale nyní se do švýcarské přírody vracejí. Mezi ně patří vedle vydry také rys, medvěd a vlk. Vydry byly považovány za škodnou zvěř, a přestože jsou od roku 1952 chráněným druhem, koncem 80. let ze Švýcarska vymizely. Vydra zachycená na švýcarské známce není nicméně vydra říční, nýbrž vydra malá. Mláďata vydry říční mají viditelné plovací blány a výrazné drápy, které vydře na známce chybí. Vyobrazená vydra malá, nejmenší druh vydry na světě, se vyskytuje výhradně na území Asie. Švýcarská pošta se za své pochybení omluvila, ale známky s vydrou z oběhu stahovat neplánuje.

Nejen švýcarskou známku s vydrou naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.

Chyby na známkách České pošty

Chybotisk A885X Ani České poště se chyby na známkách nevyhýbají. V nedávné době Česká pošta vydala detailně zpracovaný aršík věnovaný Karlu IV., ovšem hned první den prodeje byla upozorněna na chybu. Aršík s portrétem českého panovníka obsahuje jeho jméno v latině, v nápisu ovšem došlo k přesmyčce písmen. Místo správného Karolus Quartus aršík chybně uvádí Karolus Quatrus. Česká pošta aršík stáhla z oběhu a vytiskla opravnou verzi v nákladu 38.300 kusů. Chybotisk byl na přepážkách k dispozici pouhý jeden den, přesto se prodalo 16.200 exemplářů. Aršík s chybou, označený A885X, má katalogovou cenu 600 Kč. Opravený aršík, označený A885, má také značnou hodnotu, jeho katalogová cena je 300 Kč.