Republika Burundi, malý vnitrozemský stát v jihovýchodní Africe, začala v roce 2014 vydávat sérii mincí na téma Historie letectví. V roce 2014 vyšly první tři vzorky mincí, které zobrazují německý letoun Messerschnitt BF109, polský PZL P.11 a sovětský Yakovlev Yak-7B. V letošním roce do série přibylo zatím sedm dalších motivů, které si můžete podrobně prohlédnout ve fotogalerii.

Jednou z novinek letošního roku je i mince v nominální hodnotě 5.000 franků, na které je zobrazen československý stroj Praga E-51. Tento prototyp, zkonstruovaný pod vedením ing. Jaroslava Šlechty, vzlétl poprvé v roce 1938. Letoun však trpěl problémy, které se do vypuknutí druhé světové války nepodařilo odstranit. V roce 1940 německé okupační síly prototyp zabavily.

Mince s československým letounem je vyrobena ze stříbra a byla vyražena v nákladu 1938 kusů, podle roku prvního letu Pragy E-51. Jedná se o reprezentativní sběratelský kus. Letoun je vyobrazen celobarevně na přední straně mince, na zadní straně se pak nachází erb Burundi. Celá mince je vkusně zdobená a v distribuci je k dostání uložená v elegantní černé krabičce.

 

Mince Burundi v nabídce eshopu TGW.cz.