Mám na stole další číslo časopisu Filatelie a ještě před tím, než se v něm zalistujeme a podíváme se do obsahu aktuálního čísla bych rád naspal několik úvah a poznámek k tomuto časopisu a celkově sběratelskému tisku a literatuře.

Titulní stránka Časopis Filatelie 6/2020
Titulní stránka – Časopis Filatelie 6/2020

Má smysl odebírat tištěný časopis?

Pokud čtete tyto řádky, tak jste jako mnozí jiní, kteří ve dne či po večerech brouzdají na internetu a hledají si aktuální i “neaktuální”, ale potřebné informace na internetu. V tomto okamžiku mnoho čtenářů těchto řádků asi napadne, že odebírat tištěný časopis je přežitek. Já to tak ale nevidím! Pokud sbíráte poštovní známky, tak se asi jako většina z filatelistů dívám na každý pohled nebo obálku a dřív než odesilatele sleduji, zda je na dopise vylepený nějaká pěkná poštovní známka. A řekněme si popravdě, kdy Vám naposledy přišla nepomačkaná obálka vyplacená krásnými poštovními známkami s čitelným a pěkným otiskem poštovního razítka?

Nu, moc často se to v poslední době nestává a nebýt horečné známkové produkce České pošty, jeden by si myslel, že náš sběratelský obor a s ním i filatelistický tisk to má řádně nahnuto. Pak ale dostanete do ruky ten kus potištěného papíru a podíváte se, že je to číslo 6, z roku 2020, ročník 70 a je to jasné. Ten papír je kus naší filatelistické historie na kterém vyrostla velká spousta generací českých i slovenských filatelistů a tento kus papíru k nám patří stejně jako první známka Hradčan zastrčená v zásobníku.

A co se tedy v aktuální čísle dočtete?

Na 48 stranách tištěných celobarevně na křídovém papíru je opět mnoho informací pro zkušené i méně zkušené sběratele.

  • (str. 2 – 3) Osvobozená republika 40 h (3) – Třetí pokračování dlouhodobé série článků věnující se známkám první republiky. Každý sběratel zajisté ocení, že text je doplněný o bohatou obrázkovou přílohu.
  • (str. 4 – 6) Noviny České pošty – nové poštovní známky se série “Umělecká díla na poštovních známkách”, dále poštovní známka vzpomínající na dirigenta Václava Neumanna a poslední je emise “Arcibiskupství pražské – Petr Brendl”.
  • (str. 43) Listárna – již druhé číslo listárny je věnováno pochybným praktikám při atestaci vzácných československých známek
  • (str. 44 – 45) Specializace známek emise “Pošta Československá 1919” – Rakouské spěšninové známky a jejich dochované bloky.
  • (str. 46) Specializace známek ČSSR – nové poznatky o výrobních a deskových vadách od Vladimíra Zedníka
  • (str. 47) Inzerce

Jako speciální vložené přílohy jsou v tomto čísle Zpravodaj SČF (Svaz českých filatelistů) a druhé pokračování specializované příručky katalogu poštovních známek Protektorátu Čechy a Morava.

Kontaktní údaje na redakci časopisu Filatelie:

E-mail: stamps@stamps.cz, www.filatelie.cz Roční předplatné ČR: 468,-Kč, Slovensko: 648,-Kč.