Letos 17. července uplyne přesně 100 let od přejmenování královského rodu Windsorů, a tuto příležitost připomínají nové britské pamětní mince. Tento den v roce 1917 britský král Jiří V. vydal prohlášení, ve kterém nahradil jméno Sasko-kobursko-gothajské dynastie jménem Windsorská dynastie. Rod krále Jiřího V. byl německého původu, jak je z jeho názvu patrné. V době první světové války, kdy Británie stála proti Německu, se Jiří V. rozhodl z politických důvodů německé jméno změnit. Zvolil si nové jméno Windsor, a to podle města Windsor v Berkshiru a místního hradu, který byl založený Vilémem Dobyvatelem v 11. století a dodnes slouží jako královská rezidence.

Nové britské pamětní mince jsou jedinými oficiálními mincemi vydávanými Královskou mincovnou ke 100letému výročí rodu Windsorů. Právě připravované mince budou k dispozici pro sběratele a investory ve čtyřech různých variantách. Tento počet odpovídá čtyřem panovníkům rodu Windsorů, kteří se do současné doby na britském trůně vystřídali. Jedna varianta je z klasického materiálu, další varianta je z ryzího zlata. Zbývající dvě varianty britské pamětní mince jsou stříbrné, přičemž jedna je typu piedfort, tedy dvojité tloušťky. Všechny mince jsou ražené v limitovaném nákladu.

Britské pamětní mince věnované královského rodu nesou nominální hodnotu 5 liber a mají společný design. Námětem mince je mírně stylizovaný erb rodu Windsorů, jehož původní podobu schválil Jiří VI v roce 1938. Erb zobrazuje věž hradu Windsor, na které vlaje královská standarta. Design je po stranách doplněný dubovými větvičkami, které odkazují k lesu obklopujícímu Windsorský hrad. Nad hradní věží je umístěná královská koruna. Designér Timothy Noad vzhled erbu částečně upravil, aby při použití na minci lépe vynikl a působil tradičním dojmem, který má podtrhovat historii a kontinuitu královského rodu.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.