Milan Rastislav Štefánik ( 21. 7. 1880 – 4. 5. 1919 ) byl bezesporu mužem mnoha talentů. Většina z nás jej zná jako jednoho ze zakladatelů samostatného Československa, diplomata, generála francouzské armády a pilota, který tragicky zahynul při letecké havárii. Málo už je ale známé jeho působení na poli vědy.

Štefánik byl vystudovaný astronom, který v letech 1910-1911 pobýval z pověření francouzské vlády na ostrově Tahiti ve Francouzské Polynésii, kde měl za úkol vybudovat hvězdářskou observatoř, telegrafní stanici a meteorologické stanoviště.

Pobyt Štefánika na Tahiti

Na ostrově Tahiti byl mezi domorodci oblíbený. Dostal domorodé jméno “Taata Hi’o Feti’a”, “muž, který se dívá na hvězdy”. Hlavním úkolem Štefánika během skoro jeho ročního pobytu na ostrově bylo pozorování Halleyovy komety a zatmění slunce nad ostrovem Tonga.

Ze svého pobytu v tropickém ráji přivezl Štefanik mnoho artefaktů, zápisků a kreseb i plánů na založení Nového Slovenska na jednom z ostrovů, který plánoval odkoupit. Jeho plánům do budoucna ale udělala přítrž první světová válka.

Přesto se alespoň část Štefanikových snů podařilo realizovat. Setkání s Janem Havlasou z Prahy , který Štefánika na Tahiti navštívil a následně psal do českého tisku a díky fotografické dokumentaci samotného Štefanika se několik českých a slovenských rodin v roce 1926 na Tahity vypravilo a pokusilo se zde založit “Československou kolonii” osídlením údolí v údolí Papenoo.

Původní hvězdárna založená M. R. Štefánikem již neexistuje, protože vyhořela v roce 1948, ale na jejím místě je dnes památník věnovaný Štefanikovi, který je cílem návštěv mnoha turistů.

Mi.Nr. 1387 – Francouzská Polynésie

Poštovní známka má katalogové číslo dle katalogu MICHEL Mi.Nr. 1387. Nominální hodnota je 140 PF (Polynéských franků). Známka byla vytištěna v graficky zpracovaném archu po 10 ks známek. Poštovní známku můžete zakoupit v eshopu wwww.tgw.cz

Poštovní známky Francouzské Polynésie se věnují především ukázkám rozmanité fauny a flory, zvykům původních obyvatel souostroví a turistickému ruch. Známky jsou mezi sběrateli oblíbené pro své výtvarné zpracování.

Zdroj informací: pošta Francouzské Polynesie, Český rozhlas.

Přečtěte si další články z rubriky Filatelie – Austrálie a Tichomoří.