Švýcarská bankovka o nominální hodnotě 50 franků byla vybrána jako bankovka roku 2016 Mezinárodní společností notafilie (International Bank Note Society, IBNS). Zájmová organizace IBNS čítá po celém světě více než dva tisíce členů. Cílem společnosti je sdružovat sběratele bankovek, podporovat notafilii a šířit informace o tomto sběratelském oboru. Každoročně společnost IBNS hlasuje v soutěži Bankovka roku, ve které se oceňují jedinečné bankovky vydané v daném roce. Nominované bankovky musí být v běžném oběhu a musí být výjimečné svým designem nebo použitými bezpečnostními prvky.

Bankovka roku 2016 se vybírala z 19 finalistů ze čtyř kontinentů. V tomto roce sice vyšlo téměř 120 nových bankovek, ale pouze asi polovina z nich byla dostatečně inovativních, aby se mohla účastnit soutěžního klání. V těsném souboji o první místo se vedle vítězné švýcarské bankovky utkala dále maledivská bankovka o nominální hodnotě 1.000 rupií zobrazující želvu a žraloka obrovského, pak argentinská bankovka o hodnotě 500 pesos s motivem jaguára a konečně skotská polymerová pětilibrová bankovka s portrétem spisovatele Waltera Scotta.

Švýcarská bankovka roku je prvním novým švýcarským designem za posledních 20 let. Jde o první bankovku v nové řadě, jejímž společným tématem budou přírodní živly a národní zážitky. Bankovka je opatřena 15 nejnovějšími bezpečnostními prvky. Jasně zelená bankovka má vertikální orientaci a jejím centrálním motivem je lidská ruka držící odkvetlou pampelišku, ze které vítr odnáší semínka. Na rubové straně bankovky se na pozadí mohutných hor vznáší paraglider. Tato bankovka představuje přírodní živel vítr, který je na ní zachycen v podobě větrných proudů obklopujících zeměkouli.

Bankovky různých zemí naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.