Zatímco k příležitosti olympijských her vydává námětové známky řada států, jen některé země vydávají navíc zvláštní známky s portréty svých olympijských vítězů. Mezi tyto země patří už tradičně Austrálie a Nový Zéland, které tisknou známky svých medailistů z XXXI. Olympijských her v Rio de Janeiru bezprostředně po předání medailí.

Australským sportovcům se na letošní olympiádě daří zejména v plavání. Známkou se svým portrétem byl oceněn vítěz v plavání na 100 m volným stylem (Kyle Chalmers), dále vítězný australský tým ve štafetě na 4 × 100 m (Emma McKeonová, Brittany Elmslieová, Bronte Campbellová a Cate Campbellová) a konečně vítěz v plavání na 400 m volným stylem (Mack Horton). Všechny známky s portréty medailistů mají nominální hodnotu jeden dolar. Pod fotografií ze stupňů vítězů je uvedeno jméno atleta a název sportovní disciplíny. V pravém dolním rohu se také nachází šest olympijských kruhů a typické australské symboly – klokan a pštros.

Novozélandská olympijská výprava je také úspěšná ve vodních sportech. Aršíkem obsahujícím známky o nominální hodnotě jeden dolar byli poctěni vítězové ve veslování dvojic mužů (Eric Murray a Hamish Bond), stříbrné medailistky ve veslování dvojic žen (Genevieve Behrentová a Rebecca Scownová) a stříbrná medailistka ve vodním slalomu (Luuka Jonesová).

Na olympiádě v Rio de Janeiru se rozdá celkem 2 488 zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Medaile byly připravené s pečlivým ohledem na ochranu přírodních zdrojů. Zlaté medaile jsou vyrobené výhradně z kovu vytěženého bez použití rtuti. Stříbrné a bronzové medaile se skládají ze třiceti procent z recyklovaného materiálu. Dále stuhy všech medailí jsou z padesáti procent složené z recyklovaných plastových lahví.

Námětovou filatelii naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.