Nové známky OSN se vydávají po Hedvábné stezce

Nové známky OSN se vydávají po Hedvábné stezce

Každá emise nové známky OSN je malým filatelistickým svátkem. Poštovní správa OSN totiž pro své známky pravidelně volí zajímavé, aktuální náměty a na designovém zpracování si dává opravdu záležet. Stejně je tomu tak i u nejnovější série šesti známek vydané pod názvem Světové dědictví UNESCO – Po Hedvábné stezce. Známky vyšly 3. srpna 2017 v pobočkách v New Yorku, Ženevě a Vídni. Zpracované jsou podle výtvarného návrhu dvorního designéra OSN Sergia Baradata.

Nové známky OSN fotograficky dokumentují některé z pozoruhodných míst nacházejících se podél Hedvábné stezky. Celá 8 tisíc kilometrů dlouhá trasa se zapsala na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2014. Hedvábná stezka sehrála významnou roli ve starověku a středověku, a to nejen jako obchodní cesta, ale také jako kanál pro výměnu vědomostí, myšlenek a kultury. Po dlouhou dobu byla Hedvábná stezka nejdůležitějším ekonomickým i společenským spojením mezi Asií a Evropou.

Z čínského území se na nové známky OSN dostaly jeskyně Lung-men, které jsou vyzdobené působivými sochařskými díly věnovanými buddhismu. V Kyrgyzstánu se nachází posvátná poutní hora zvaná Sulamain-Too, která se rovněž stala námětem známek. Dále je zastoupené více než 2 tisíce let staré historické centrum města Buchara ležícího v Uzbekistánu. Ukázkou výborně zachovaného středověkého města je Kuňja-Urgenč, nalézající se v Turkmenistánu. Nové známky OSN dále zobrazují iránské tržiště Tabriz a turecké město Safranbolu, které je známé svými karavanami i pěstováním kvalitního šafránu.

Známky z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.