Maďarská národní banka vydává jedinečné pamětní mince k oslavám 150. výročí založení Zoologické a botanické zahrady v Budapešti. Mince vycházejí ve shodném designu ve stříbrné a mosazné variantě. Neobvyklé hranaté mince byly představeny 9. srpna, přesně v den otevření budapešťské zoo v roce 1866.

Obě dvě mince v emisi „Zoologická a botanická zahrada v Budapešti“ jsou legitimním platidlem. Pečlivě umělecky a řemeslně zpracované mince se ale spíše než pro placení budou užívat ke sběratelským účelům. Stříbrné mince ražebního lesku zaujmou také jako investiční artikl. Stříbrné pamětní mince mají nominální hodnotu 10 tisíc forintů, zatímco mosazné nesou nominální hodnotu 2 tisíce forintů.

Výtvarný návrh mincí je u obou kovů stejný, liší se pouze údaj o nominální hodnotě. Lícová strana mince zobrazuje pelikána bílého, který se vyskytuje ve volné přírodě v Panonské pánvi rozkládající se na území střední Evropy. Rub mince je věnovaný nosorožci bílému s mládětem, námět odkazující na úspěšný odchov mláďat nosorožce v budapešťské zoo. Na výtvarném zpracování mince se podíleli umělci Károly Kós (návrh pelikána) a Gábor Kereszthury (návrh nosorožce).

Stříbrné mince jsou dostupné v omezeném nákladu 3 tisíce kusů, zatímco mosazných bylo do oběhu uvedeno 10 tisíc. Obě hranaté mince mají shodné rozměry 39,6 × 26,4 mm. Letošní novinkou maďarských pamětních mincí jsou jejich zvláštní ochranné prvky. Na mincích jsou vyražena písmena B a P, která jsou ovšem viditelná teprve při desetinásobném zvětšení.

Mince z celého světa naleznete v nabídce e-shopu TGW.cz.